Opis kościoła

Parafia Świętego Wojciecha w Ujeździe erygowana 5 września 1429 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Wojciecha Jastrzębca.

Kościół zbudowany w latach 1674 – 1676; konsekrowany 12 grudnia 1694 r. przez biskupa Jerzego Albrechta Denhofa.

W 1987 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła, który został poświęcony przez arcybiskupa Władysława Ziółka 23 kwietnia 1993 r.

 

RYS HISTORYCZNYPierwszy kościół w Ujeździe, fundacji właściciela wsi Piotra Tłuka, stał w miejscu obecnej kaplicy cmentarnej. Przy nim abp Andrzej Olszewski zastąpił go murowanym kościołem, który w 1694 roku konsekrował bp Jerzy Albrecht Denhoff. W 1892 roku od strony zachodniej do kościoła dobudowano barokową kaplicę - mauzoleum rodzinne kolejnych właścicieli wsi - Ostrowskich, projektu architekta Konstantego Wojciechowskiego. Z rozwojem parafii, w 1987 roku wmurowano kamień węgielny pod trzykrotnie większą świątynie, zaprojektowaną przez architekta Aleksego Dworczaka. Ńowa świątynia powstała dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. kan. Mieczysława Paluszka i jego następców. Dom Boży przy ulicy Kościelnej 29a, wzniesiony po wschodniej stronie starego kościoła, 23 kwietnia 1993 roku poświęcił abp Władysław Ziółek.

Sąsiadujące ze sobą budynki kościelne łączą dziedzictwo dawnych wieków i duchowość czasów współczesnych. Wejście na plac poprzedzają studnia  z figurą św. Franciszka z Asyżu i klasycystyczna, murowana dzwonnica z przełomu XVIII i XIX wieku. Bryła zabytkowego kościoła obejmuje prostokątną nawę ze skarbczykiem od wschodu, zamkniętą węższym od niej prezbiterium z przylegającymi doń zakrystią i kaplicą. Dwukondygnacjową fasadę zdobią nisze z figurami św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa. Ściany, wewnątrz dzielone masywnymi filarami przyściennymi, wspierają zabytkowe sklepienia: w nacie p kolebkowe z lunetami, w prezbiterium - kolebkowo-krzyżowe. W prezbiterium stoi rokokowy ołtarz główny z końca XVIII wieku z obrazem Wniebowzięcia NMP. W nawie usytuowane są rokokowe ołtarze z końca XVIII wieku z rzeźbami czterech ewangelistów - jeden z obrazem św. Anny nauczającej Maryję i drugi - z obrazem Przemienienia Pańskiego. Wyposażenie dopełniają: ambona w stylu rokokowym, stalle z herbami Rawicz i Leniwa, chrzcielnica z barokową czaszą z XVII wieku.

Zabytkami sztuki są: dzwon ufundowany przez Kaspra Denhoffa w 1620 roku, portret bp. Denhoffa z 1694 roku, obrazy: Zdjęcie z Krzyża z drugiej połowy XVIII wieku, św. Wojciecha, św. Wawrzyńca i św. Andrzeja z końca XVIII wieku, św. Józefa z Dzieciątkiem. Godne uwagi są: marmurowy nagrobek z leżącą postacią w zbroi i pamiątkowe tablice oraz późnogotycka płyta nagrobna rycerze.

Prostą bryłę nowego kościoła cechuje funkcjonalność. Szeroką nawę zamyka wieloboczna absyda prezbiterium  z ołtarzem głównym poświęcony Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Jeden ołtarz boczny poświęcony jest Matce Bożej Częstochowskiej i bł. Janowi Pawłowi II, drugi -  Miłosierdziu Bożemu. Oba kościoły posiadają stacje Drogi Krzyżowej i witraże.

Od 30 sierpnia 1997 toku proboszczem parafii jest ks. kan. Józef Świerczyński. Odpusty parafialne obchodzone są 23 kwietna - w uroczystość św. Wojciecha i w najbliższą niedzielę po 26 lipca - ku czci św. Anny.

Konto parafialne

NUMER KONTA PARAFII: 38 89850004 0060 0607 2645 0001

Dziś
Kancelaria

Kancelaria Parafialna

czynna

w dni powszednie (pon-pt)

9.00-10.00

16.30-17.30 czas letni

15.30-16.30 czas zimowy: październik-marzec

w sobotę

9.00-10.00

lipiec-sierpień:

9.00-10.00

Media katolickie

Telewizja
Telewizja Trwam (odtwarzacz na stronie)

Radio
Radio Głos (odtwarzacz na stronie)
Radio Plus (odtwarzacz na stronie)
Radio Jasna Góra
Radio Maryja
Radio Niepokalanów

Prasa
Gość Niedzielny
Nasz Dziennik
Niedziela

Podaruj 1 %

Nawigacja
Odmawiaj z nami

Kromka Słowa Bożego

Losowa fotografia
Na skróty
Watykan    Episkopat    Archidiecezja    Niedziela    Radio Plus    Katolik    Opoka    Mateusz    Biblia    Brewiarz