Święta Rodzina

Dzień ślubu to początek przygody dwóch pięknie zapakowanych „prezentów“. Oryginalne papiery i wspaniałe kokardy zapowiadają cenne dary kryjące się w środku. Tak, piękno zapowiada piękno. Tymi darami są dwie osoby. Urzekająca kobieta i mężczyzna z dzikim sercem. Ona dla niego, on dla niej. Chwila modlitwy, pieczęć Miłości i piękne pudełka z kokardami znikają. Zostaje żywa prawda. Cała prawda o nim i cała prawda o niej. Jej piękno i jego siła zaprzyjaźniają się mocniej. Następuje intymne obdarowanie sobą drugiej osoby. Bez lęku, z zamkniętymi oczami odbijasz od brzegu czując przyśpieszenie, kołysanie i nowe ciało w twoim nowym ciele. Waszym ciele. To najśmielszy prezent. Święto. Nigdy wcześniej i nigdy później nie dasz i nie otrzymasz od żadnego człowieka tak wiele.

Ofiarowanie siebie drugiemu człowiekowi na całe życie, to coś wyjątkowego. Jednak w sakramencie małżeństwa dzieje się coś jeszcze większego. Zjednoczenie. Nie ma już dwóch darów, które tylko sobie pomagają, żyjąc swoim niezależnym życiem. Małżeństwo to naczynie połączone. Jest jedno ciało, jedno ciepło, jedna ciecz... Jeszcze przed ślubem naczynka były blisko siebie, nawet stykały się delikatnie brzęcząc, lecz „blisko“ to za mało dla małżeństwa. W czasie sakramentu dzieje się cud. Znikają dwie ścianki, tworzy się jedno naczynie. Cała prawda o niej, nawet ta ukryta, wlewa się w niego delikatnie, budząc jego dumę i siłę. Cała prawda o nim, ta piękna i ta bolesna, wlewa się w jej wielowarstwowy świat z mocą jakiej nigdy wcześniej nie znała. Z zamkniętymi oczami poznają prawdę o sobie. Zdziwieni pewnością siebie w ciszy kontemplują muzykę życia. Mąż żony. Żona męża. Karmią się sobą w dłuższej chwili błogiego bezruchu. Dzieje się. Nowe ciało. Nowe siły. Nowe życie. Początek świętej przygody.

Autorem rozważania o małżeństwie jest ks. Michał Misiak