KANONIZACJA

27 kwietnia 2014 r. było datą najczęściej powtarzaną jako dzień kanonizacji wielkiego Papieża Polaka i Jana XXIII. Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i wieloletni sekretarz bł. Jana Pawła II, w jednej z wypowiedzi wyjaśnił, iż zasugerował Ojcu Świętemu Franciszkowi datę 27 kwietnia 2014 r. jako czas wyniesienia na ołtarze obu Papieży. Data ta byłaby bardzo wymowna, bowiem będzie to Niedziela Miłosierdzia Bożego, w wigilię której – 2 kwietnia 2005 r. – odszedł do Pana Ojciec Święty Jan Paweł II.

– Wydaje mi się, że zasadniczym przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II pozostanie jego ogromna troska o rodzinę, o godność człowieka – od poczęcia do naturalnej śmierci. Uważam, że święty Jan Paweł II zostanie zapamiętany przede wszystkim jako Papież rodziny – powiedział w rozmowie z PAP ksiądz Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego bł. Jana Pawła II.

Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 r.u Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Zaczęła się ona w rekordowo błyskawiczny sposób: Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci. 5 lipca 2013 r. Ojciec Święty Franciszek uznał cud za wstawiennictwem Jana Pawła II i zgodził się na jego kanonizację. Jan XXIII zostanie świętym ponad 50 lat po śmierci i 13 lat po beatyfikacji.

info www.naszdziennik.pl