Wniebowzięcie NMP

15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzi się jedno z najważniejszych świąt maryjnych: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Inne nazwy tej uroczystości: Wzięcie Maryi do nieba, Przejście, Zaśnięcie, Odpocznienie Maryi.
Uroczystości odbywające się tego dnia w katolickich świątyniach wiążą się z dogmatem o Wniebowzięciu NMP. Według niektórych tradycji Zaśnięcie NMP miało dokonać się ok. 45 r. na Górze Syjon. Według innych źródeł św. Jan Apostoł miał zabrać Maryję ze sobą do Efezu, gdzie zakończyła swe ziemskie życie.
Pewna , piękna legenda opowiada, że Matka Boska umarła i została pochowana. Apostołowie dowiedziawszy się o tym, przybyli aby zobaczyć grób Maryi. Jakże byli zdziwieni i zaskoczeni kiedy wewnątrz grobu zobaczyli mnóstwo kwiatów i ziół. Ciała Maryi nie było wewnątrz. Zapach i aromat rozkwieconych roślin wypełniał pusty grób. Grób był pusty ponieważ Matka Boża została wzięta do nieba ze swoim uwielbionym ciałem i duszą...


Może to od tej pięknej legendy, święto Wniebowzięcia nazywane jest nie tylko w Polsce, świętem Matki Boskiej Zielnej. Taką nazwę przyjęto w wielu krajach m.in. w Czechach, Słowacji, Niemczech...
Z tym świętem związany jest przepiękny zwyczaj. W tym dniu, wierni przynoszą do kościoła wiązanki z kwiatami, ziołami, owoce, warzywa, snopy zbóż. Po mszach, ksiądz poświęca te przyniesione dary ziemi. W tym dniu Matka Boża czczona jest jako patronka ziemi, płodów rolnych, ziół, kwiatów...

Kościoły wschodnie już od V wieku obchodziły Święto Zaśnięcia Matki Bożej wierząc, że Maryja zasnęła i obudziła się już w niebie. Kościoły te posługują się kalendarzem juliańskim, więc obchodzą dzień maryjny trzynaście dni później, niż kościół rzymskokatolicki - czyli 28 sierpnia.
Święto to jest najstarszym świętem maryjnym. Już w V wieku znane było w Palestynie i w Syrii. Początkowo obchodzono je tylko lokalnie w sanktuarium maryjnym niedaleko Betlejem. Od VI wieku święto zaczęło rozszerzać swój zasięg i zostało połączone ze wspomnieniem kresu życia Maryi. Było obchodzone pod różnymi nazwami: Przejścia, Zaśnięcia, Odpocznienia. Od VII wieku zostało przyjęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia.

Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej wiary, choć formalnie ogłoszony stosunkowo niedawno - przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus:

"...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105)

 


"Po co te wiązki i wianki
z mięty, wrotyczu, rumianku ?"
Niesiemy je na znak hołdu
Maryi Pannie przed ołtarz.

"Hyzop, lawenda, jałowiec ?
Wszak to potrzebne chorobie ?"
Mamy je, chcemy dziewanną
Ucieszyć Maryję Pannę.

Niechaj to księża poświęcą
Dzisiaj w ten dzień Wniebowzięcia.
"A tę pszenicę i jęczmień
Czy także mamy poświęcić ?"
Proso też i mak, i żyto
Na coraz większą obfitość.

Kazimiera Iłłakowiczówna

Konto parafialne

NUMER KONTA PARAFII: 38 89850004 0060 0607 2645 0001

Dziś
Kancelaria

Kancelaria Parafialna

czynna

w dni powszednie (pon-pt)

9.00-10.00

16.30-17.30 czas letni

15.30-16.30 czas zimowy: październik-marzec

w sobotę

9.00-10.00

lipiec-sierpień:

9.00-10.00

Media katolickie

Telewizja
Telewizja Trwam (odtwarzacz na stronie)

Radio
Radio Głos (odtwarzacz na stronie)
Radio Plus (odtwarzacz na stronie)
Radio Jasna Góra
Radio Maryja
Radio Niepokalanów

Prasa
Gość Niedzielny
Nasz Dziennik
Niedziela

Podaruj 1 %

Nawigacja
Odmawiaj z nami

Kromka Słowa Bożego

Losowa fotografia
Na skróty
Watykan    Episkopat    Archidiecezja    Niedziela    Radio Plus    Katolik    Opoka    Mateusz    Biblia    Brewiarz